A végrehajtás folyamata
Elmarad valaki egy-két részlettel, a bank felszólítja, próbál levélben, telefonon információt szerezni, az adósra "hatni", aztán átadja az ügyet egy behajtásra szakosodott cégnek. Aki szintén több megoldással próbálkozik, míg a végén - más eszközt nem látva - elindítja a végrehajtási eljárást.
A bírósági végrehajtási eljárásban elméletileg a fokozatosság és az arányosság elve érvényesülne, azonban a tényleges eljárás során aztán az adós szempontjai egyre inkább háttérbe szorulnak. Elsősorban az adós pénzeszközeiből kell a végrehajtást megkísérelni, az adós vagyontárgyait csak akkor lehet végrehajtás alá vonni, ha előre látható, hogy a pénzeszközökből a végrehajtás viszonylag rövidebb idő alatt nem vezethet eredményre. A lefoglalt ingatlant pedig csak akkor lehet értékesíteni, ha a követelés egyéb vagyontárgyakból nem fedezhető.
A végrehajtást megelőző intézkedések
A pénzforgalmi úton érvényesíthető pénzkövetelést azonnali beszedési megbízással kell behajtani; bírósági végrehajtásnak akkor van helye, ha az azonnali beszedési megbízás nem vezetett eredményre.
Ha a kötelezett pénzforgalmi számlája nem ismert, és az a cégnyilvántartásból sem állapítható meg, a végrehajtás elrendelésére jogosult bíróság a jogosult kérelmére felhívja az adóhatóságot a számlaszám közlésére.
A végrehajtót egyébként széles körben megilleti a tájékozódási jog az adósra vonatkozóan, így megkeresheti az adósra és vagyonára vonatkozó adatokat kezelő hatóságokat, szervezeteket, így különösen a rendőrséget, a gépjármű nyilvántartót, az okmányirodát, a társadalombiztosítás szerveit, az illetékhivatalt, a cégbíróságot, a pénzügyi intézményeket és befektetési szolgáltatókat, a földhivatalt, a közjegyzőket.
Végrehajtható okiratok
A bírósági végrehajtást végrehajtható okirat kiállításával kell elrendelni. A végrehajtható okirat többféle lehet (végrehajtási lap, végrehajtási záradékkal ellátott okirat, határozat, stb.), ennek kiállítását a bíróság a végrehajtást kérő kérelmére állítja ki.
A bíróság végrehajtási záradékkal látja el pl. a jelzálogszerződésről szóló közokiratot, ha a követelés teljesítési határideje letelt. Aztán a bíróság az okiratot megküldi illetékes végrehajtónak és a végrehajtást kérőnek.
Költségek
Illeték a végrehajtási eljárásban az ügyérték 1%-a, de legalább 3.000 forint, legfeljebb 150.000 forint, ha a végrehajtás foganatosítása a fővárosi bírósági, illetőleg a megyei bírósági végrehajtó feladatkörébe tartozik, 3%, de legalább 8.000 forint, legfeljebb 450.000 forint.
A végrehajtó díjazása
A végrehajtó díja munkadíjból és jutalékból áll, ezen felül jogosult az eljárással kapcsolatban felmerült költségei megtérítésére. A munkadíj a végrehajtási ügyértékhez vagy az eljárásra fordított időhöz, továbbá az elvégzett eljárási cselekményekhez igazodik. A jutalék a végrehajtási eljárás eredményessége vagy részbeni eredményessége esetén jár a végrehajtónak függetlenül attól, hogy a teljesítés a végrehajtóhoz vagy a végrehajtást kérőhöz pénzben vagy természetben történt.
A végrehajtó eljárása
A végrehajtó a helyszíni eljárásról, továbbá a jogszabályban meghatározott más végrehajtási cselekményekről jegyzőkönyvet készít. A végrehajtó a végrehajtás foganatosításának megkezdésekor a helyszínen adja át a végrehajtható okiratot az adósnak, és egyúttal felhívja őt az azonnali teljesítésre. A végrehajtást kérő részt vehet a végrehajtási eljárási cselekmények foganatosításánál, a végrehajtási cselekményeket - vasárnap és munkaszüneti nap kivételével - bármely napon, reggel 6 óra és este 10 óra között lehet elvégezni.
A végrehajtás során a végrehajtó megtekintheti és átvizsgálhatja az adós lakását és egyéb helyiségét, bármely vagyontárgyát,gazdasági tevékenységével kapcsolatos iratait. A végrehajtás során azonban személymotozásnak nincs helye.
A pénzügyi intézménynél kezelt, az adós rendelkezése alatt álló, meghatározott összeg - ideértve a nem pénzforgalmi számlán kezelt összegeket is, pl. betét, takarékbetét - végrehajtás alá vonása iránt a végrehajtó a végrehajtói letéti számla javára benyújtott azonnali beszedési megbízással intézkedhet. A pénzügyi intézmény a végrehajtó intézkedésének megfelelően köteles a számlán lévő összegből a megbízásnak megfelelő összeget a végrehajtói letéti számlára átutalni.
Ha az adós a végrehajtható okiratban feltüntetett kötelezettségét önként nem teljesítette, végrehajtás alá vonható pénzintézeti számlája, pénzösszege nincs, a végrehajtó az adós ingóságait foglalási jegyzőkönyvben összeírja, és ilyen módon lefoglalja. Lefoglalni az adós birtokában, őrizetében levő vagy más olyan ingóságot lehet, amelyről valószínűsíthető, hogy az adós tulajdonában van.
A végrehajtó a foglaláskor becsléssel megállapítja a lefoglalt ingóság értékét, a forgalmi ár alapulvételével. Ha a felek a becsértékben megegyeztek, ez az irányadó. Az ingóságot rendszerint árverésen kell értékesíteni.
Az adós tulajdonában levő ingatlant az ingatlan jellegére, művelési ágára és az ingatlant terhelő jogra vagy tilalomra, továbbá az ingatlanhoz kapcsolódó, az ingatlan-nyilvántartásba feljegyzett tényekre tekintet nélkül végrehajtás alá lehet vonni. Ha a végrehajtható okirat tartalmazza az ingatlan adatait, akkor a végrehajtó a végrehajtási költség megelőlegezését követő 3 munkanapon belül lefoglalja az ingatlant.
A végrehajtó az ingatlan lefoglalása végett megkeresi a földhivatalt, hogy a végrehajtási jogot jegyezze be az ingatlan-nyilvántartásba. A foglalás a végrehajtási jog bejegyzésével valósul meg. Az ingatlant rendszerint árverésen kell értékesíteni.
Kielégítés a végrehajtási eljárásban
A végrehajtás során befolyt összegből mindenekelőtt a végrehajtási költséget kell kielégíteni. Ha a befolyt összeg nem fedezi a végrehajtás során behajtani kívánt valamennyi követelést, a kielégítési sorrend a következő: munkavállalói munkabér, adó, társadalombiztosítási követelés és más köztartozás és ezeket követően az egyéb követelések.
Ha a végrehajtás alá vont vagyonból befolyt összeg nem fedezi a végrehajtás során behajtani kívánt valamennyi követelést, a végrehajtó felosztási tervet készít, és azt megküldi a feleknek, egyúttal tájékoztatja őket a felosztási tervben foglaltakkal szemben benyújtható jogorvoslat lehetőségéről. Az eljárásnak ezt követően hamarosan vége, azt pedig, hogy az adós milyen anyagi és lelki "állapotban jön ki" a dologból el tudják képzelni...
www.hiteladoslistasnak.hu
A Magyar Állam által felajánlott áthidaló kölcsön:
Ha Ön 2008.09.30-át követően, a foglalkoztató érdekkörében felmerült okból elvesztette a munkáját és teljesíti az Áthidaló kölcsön igénybevételi feltételeit, melyet az Áthidaló Kölcsön tájékoztatónkban találhat meg, az alábbi példa alapján működhet a csökkentett havi törlesztést igénybevétele.
A jelzálog alapú hitele aktuális havi törlesztő-részlete 100.000 Ft (a példa kedvéért folyamatosan a 2 év során) és 2 évig havonta csak 10.000 Ft megfizetését vállalja, akkor a tényleges havi törlesztés és az Ön által vállalt csökkentett havi törlesztés közötti 90.000 Ft 24 hónapon keresztül kamatmentesen halmozódik. A Bank felé fennálló tartozása annál nagyobb lesz, minél alacsonyabb havi törlesztő-részlet megfizetését vállalja ez alatt az időszak alatt. A 25. hónaptól kezdődően Ön a jelzálog alapú hitelének havi törlesztő részletének megfizetése mellett köteles az Áthidaló kölcsön törlesztését is megkezdeni, így a fizetési könnyítést követően mindkét hitelnek törlesztő részletét biztosítania kell a bankszámláján. A 2 évig meg nem fizetett törlesztő-részlet összegét (90.000 Ft x 24 = 2.160.000 Ft) forint alapú hitelként 1év (háztartási jövedelem csökkenése esetén 5 év) alatt köteles visszafizetni.
Magyar Állam készfizető kezesként felel az Adós részére folyósított Kölcsön és kamatai összegének a munkahely elvesztése esetén 80 %-áért, egyéb megváltozott körülmény esetén 70 %-áért. Amennyiben az Áthidaló kölcsön Adósa megszegi az Áthidaló kölcsönszerződés bármely rendelkezését, így különösen, ha a kölcsönszerződésből eredő fizetési kötelezettségeinek nem- vagy késedelmesen tesz eleget, a Bank jogosult az Áthidaló kölcsönszerződést azonnali hatállyal megszüntetni. A lakáscélú kölcsönökre vonatkozó állami
készfizető kezességről szóló törvény értelmében a jelzálog alapú hitel felmondása esetén a Bank köteles az Áthidaló kölcsönszerződést is felmondani. A Bank az Adóssal szemben fennálló követelése érvényesítése érdekében megteszi a szükséges lépéseket, amelynek keretében kezdeményezi az állam által vállalt kezesség beváltását. A kezesség beváltása során a központi költségvetés terhére kifizetett összeg az Adós állammal szembeni kötelezettségévé válik, amelyről az Adóst az állami adóhatóság határozatban értesíti. Az állammal szembeni tartozás behajtása adók módjára történik.”
A törvény lényege, hogy az az adós is felvehet áthidaló kölcsönt a bankjától a lakáshitel törlesztésére, akinek épp nincs semmilyen fedezete. A kölcsön felvételére a bank ugyanis fedezetet kér, ám a lakása a jelzálog miatt nem lehet az, és mivel munkanélküli, ezért jövedelme sincs. Az állam ezért kezességet vállal az áthidaló kölcsönre, hogy azt biztosan megkapja a banktól.
A devizahitel esetén Ön forintban veszi fel és kapja meg a kölcsönt, a részleteket is forintban fizeti, a havi törlesztés pontos összegét a törlesztőrészlet meghatározásának napján érvényben lévő aktuális árfolyamhoz kötik. Ezzel a megoldással jelenleg rendszerint a forint alapú hiteleknél jelentősen kedvezőbb összegű havi törlesztőrészletű hitelkonstrukciót lehet igénybevenni.
Adósvédelmi Program
Az OTP Bank Adósvédelmi Programja a világgazdasági válság hatására kialakult törlesztési problémákra
Az OTP Bank azokon az ügyfeleken kíván segíteni, akik a korábbiakban rendben törlesztették deviza és/vagy forint alapú hitelüket, azonban munkahelyük elvesztése, a család összjövedelmének csökkenése vagy a devizaárfolyamok jelentős növekedése miatt hitelük további törlesztése problémát okoz.
Fel szeretnénk hívni a figyelmet arra, hogy az Adósvédelmi Program keretében felkínált átmeneti fizetési könnyítést követően a törlesztési terhek sok esetben növekedni fognak, így valóban csak egy rövidebb periódusra jelentenek áthidaló megoldást. Közös érdekünk, hogy a program sikere érdekében Ön is maximálisan elkövessen mindent a fizetőképesség visszaállításra, hogy mielőbb képes legyen a hitel további törlesztésére.
Ajánlataink
Futamidő hosszabbítás (Prolongáció)
Amennyiben Önnek egyenletes törlesztésű hitele van, hitele futamidejének meghosszabbításával csökkentheti havi törlesztési kötelezettségét.
Törlesztés csökkentés
Lehetősége van megállapodást kötni a bankkal, melynek keretében – átmenetileg - egy Ön által vállalt, csökkentett havi törlesztőrészletet kell teljesítenie. A törlesztés csökkentés idejének lejártát követően az aktuális tőketartozása és az érvényes hiteldíjak alapján új törlesztőrészlet kerül megállapításra, mely magasabb lehet a jelenlegi részleténél. Emiatt ajánlatos a család jövedelmi viszonyaihoz mérten minél magasabb részletet vállalni.
Fizetési nehézségek ellen, találjunk együtt megoldást!
Az Erste Leasing több rugalmas megoldást is kínál Önnek a jelen gazdasági helyzet okozta törlesztési nehézségek leküzdésére.
Az alábbi lehetőségeket hitel és zárt végű pénzügyi lízingszerződések esetében tudja igénybe venni.
• Erste Leasing „HAVI FIX” ezzel a konstrukcióval a tervezhetővé teheti havi kiadásait
• Meghosszabbíthatja a futamidőt
• Átmeneti fizetési könnyítést kérhet – max. 6 hónapra kérheti, a havi fizetendő törleszés csökkentését
• Átütemezheti a jelenlegi fizetési kötelezettségeit – abban az esetben, ha Ön korábban kiemelt részletet vállalt és most jelzi részünkre, hogy nem lesz módja azt teljesíteni, áthelyezheti, szétoszthatja, hosszabbíthatja a futamidőt
• Átválthatja a szerződésének a devizanemét
Részleteket a fenti lehetőségekről lejjebb olvashat.
1. Erste Leasing "HAVI FIX" a tervezhető havi kiadás
Ügyfeleinknek felkínáljuk annak lehetőségét, hogy az árfolyamváltozás következtében megemelkedett havi fizetési kötelezettsége tervezhetőbb legyen.
A „HAVI FIX” konstrukció lényege, hogy deviza alapú finanszírozás esetén a havi díjak a szerzodésben rögzített futamido alatt az árfolyamváltozások miatt nem változnak. A konstrukció szerint az aktuális árfolyamváltozásból eredő különbözet halmozódik, mely összeg attól függően, hogy a deviza árfolyam milyen irányban és mértékben változik, a futamidő hosszát növelheti, vagy csökkentheti. Kérjük, hogy döntésénél szíveskedjen figyelmet fordítani az általános szerződési feltételekben foglaltakra különösen a pozitív/negatív halmozott árfolyam-különbözetre vonatkozó rendelkezésére.
MKB bank
Választható törlesztőrészletű hitel A konstrukció igénybevételével fennálló hitelének törlesztőrészletét – meghatározott feltételek mellett és maximum két éves átmeneti időszakra – Ön határozza meg. A vállalt törlesztés havi összege nem lehet kevesebb, mint a Bankkal kötött hitelszerződése alapján az Önt terhelő előző havi törlesztőrészlet 50%-a, és el kell, hogy érje a 25.000,- Ft-ot.
A maximum két éves időtartamon belül így Ön forintban előre meghatározott összegű törlesztést fizet. A hitelszerződés szerinti és az Ön által fizetett törlesztőrészlet különbözetének nyilvántartására egy ún. „gyűjtőszámlát” vezetünk Önnek, melynek egyenlege a választható törlesztőrészletű periódus leteltekor a fennálló hiteltartozását növeli, illetve csökkenti. A gyűjtőszámla egyenlegével megnövelt, illetve csökkentett tőketartozást az eredeti hitelszerződés hátralévő futamideje alatt kell visszafizetnie. A gyűjtőszámláról számlakivonatot készítünk, amit Ön a havi számlakivonattal együtt kap meg. A Bank a gyűjtőszámla negatív egyenlege után kamatot számít fel, ellenben a pozitív egyenleg után kamatot fizet Önnek.
A konstrukció akkor igényelhető, ha az Ön MKB Banknál vezetett bankszámlájára havi rendszeres jövedelem (munkabér, szociális ellátás, stb.) érkezik, vagy vállalja annak átutalását, valamint ha Ön rendelkezik a Banknál 2 db csoportos beszedési vagy állandó átutalási megbízással, vagy vállalja ezek megadását.
Felszólító levelet kaptunk, hogy nem fizettünk. A legrosszabb dolog, amit tehetünk, ha eltününk a bank szeme elöl. Be kell menni és egyezségre kell velük jutni. (Haladékot kérni, megnyugtatni őket, stb.). Átütemezést és a futamidő módosítását szinte minden hazai banktól lehet kérni, gyakran ezzel kezelhető a kialakult probléma. Ebben az irányban több megállapodás és törvény is született, ami a bankokat az egyezség irányába kívánja "terelni".
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése